KAM NA VÝLET / Technické zajímavosti

Popis: Regulátor na břehu řeky Vltavy pod mostem TGM v Kralupech nad Vltavou.
Regulátor na břehu řeky Vltavy pod mostem TGM v Kralupech nad Vltavou.
Autor / zdroj: -mat-

Pod kralupským mostem TGM spočinulo další technicko-historické monstrum

KRALUPY NAD VLTAVOU

Jde o mnohatunový stojanový hydraulický regulátor otáček původně slouživší k ovládání Francisovy turbíny o výkonu 700kW v nedaleké vodní elektrárně Miřejovice vedle starého mostu mezi obcí Nelahozeves a městem Veltrusy.

Samotný regulátor spatřil světlo světa v pražské Kolbence již v roce 1924. S jeho pomocí se ovládalo rozváděcí ústrojí turbíny včetně její výkonové regulace. Zařízení vydrželo v provozu hned celých 83 let!

Regulátor se uváděl do chodu velkým ovládacím kolem. Toto je dále spojeno přes šroub s pístem servomotoru a regulační hřídelí. Roztočením soustrojí byl zajištěn zdroj tlakového oleje z čerpadla.

Tlakový olej byl posléze za pomoci regulačních šoupátek veden dále do servomotoru. Zmíněná šoupátka včetně servomotoru jsou však očím návštěvníků bohužel skryta v mohutném těle samotného regulátoru.

Na horní části nově instalovaného regulátoru je dále ještě k vidění Wattův odstředivý regulátor otáček. Popis zařízení na zídce za regulátorem počátkem letošního září provedl ak. mal. Martin Frind.

Zmíněná technická památka se nachází na levém břehu Vltavy pod mostem TGM, prakticky hned pod zdejší kavárničkou I-Café a vedle níže položeného dětského hřiště.

Paní Bendová z oddělení ochrany historických památek MěÚ Kralupy prosí všechny doprovázející rodiče o bedlivý dohled nad svými ratolestmi, protože těleso regulátoru není rozhodně primárně určeno k dotýkání, lezení či malování, a to z důvodu možného úrazu!

Již před osmi lety byla pod mostem TGM v Kralupech instalována již první technická památka z malé vodní elektrárny Miřejovice, a to jedno z hlavních převodových kol elektrárenského turbogenerátoru se šípovým ozubením Citroen. Obě technické památky jsou od sebe vzdáleny zhruba pět minut chůze po břehu řeky Vltavy směrem pod most.

Autor / zdroj: -mat-

DALŠÍ ČLÁNKY

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line. Když se nemůžete potkat v divadle, tak se vám divadelníci snaží přiblížit aspoň takto na dá

Středočeští středoškoláci mohou v Eurokvízu soutěžit o cestu do Bruselu

Až do konce března mohou středočeští středoškoláci soutěžit o třídenní pobyt v Bruselu. Jak na to?

Rada kraje schválila pro středočeskou záchranku nákup nových sanitek

Nákup celkem 15 nových sanitních automobilů schválili středočeští radní na svém pondělním jednání.

DNES SE STALO

LETECTVÍ3. dubna 1933

byl uskutečněn první let přes Mount Everest, provedený britskou expedicí, vedenou Douglasem Douglasem-Hamiltonem.

VYNÁLEZY3. dubna 1973

Martin Cooper ze společnosti Motorola poprvé použil mobilní telefon a zavolal Joeli S. Engelovi z Bellových laboratoří

TECHNIKA3. dubna 2010

firma Apple uvedla na trh svůj nový tablet iPad.

POZVÁNKA OBRAZEM