KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Rytířský sál zámku Mělník.
Zámek Mělník patří k nejdůležitějším historickým symbolům Čech. Interiéry zdobí významná malířská a sochařská díla
Rytířský sál zámku Mělník. 
Autor / zdroj foto: Zámek Mělník

Zámek Mělník / Mělník

Původní královský zámek jménem Pšov byl postaven na vinohradu nad soutokem Vltavy a Labe, s výhledem na posvátnou horu Říp, a je tedy po více než deset staletí jedním z nejdůležitějších historických symbolů Čech.

Na zámku Mělník můžete obdivovat jeho unikátní prostory plné významných malířských či sochařských děl, starobylých kusů nábytku nebo jiných rozličných zajímavostí. Zde je seznam pokojů, které pamatují již opravdu dlouhou historii.

Velká ložnice Jiřího Kristiána
Panská ložnice připomíná Jiřího Kristiána Lobkowicze (1907-1932), známého a úspěšného sportovce a automobilového závodníka. V pokoji naleznete barokní nábytek, spoustu historických obrazů, ale i portrét Jiřího Kristiána a jeho trofeje a jiné upomínkové předměty.

Pracovna Augusta Longina
Krbový pokoj je pánská pracovna, věnovaná památce kancléře Augusta Longina Lobkowicze (1797-1848). Pokoj je plný portrétů habsburských panovníků, ale také zde najdete například stůl, skříňové hodiny a zrcadlo vyrobené ve stylu Boulle, či rodový erb s heslem Lobkowiczů “Popel jsem a popel budu”.

Dětský pokoj
Pokoji vévodí postel z konce 18. století a dva sekretáře. Hračky a dětský nábytek pochází z konce 19. století. Po stěnách jsou umístěné portréty české šlechty ve výšce dětských očí, aby na ně děti pěkně viděly.

Jídelna
V pokoji dominují dva krásné barokní oltáře s drobnými vedutami ze 17. století z Antverp. Dvě barokní zrcadla doplňují pohled do jídelny. Na stěnách najdete spoustu významných děl, například dramatickou kompozici Davida s hlavou Goliášovou z roku 1720, či jednu z Lunet z cyklu O svatém Václavovi od Karla Škréty.

Velký salon
Pokoj, připomínající nejvyššího maršálka českého království Jiřího Kristiána Lobkowicze (1835-1908), zdobí převážně rokokový nábytek z 18. století, ale také ukázky českého skla, porcelánu z holandského Delfu či váz z Dálného východu. Výzdobu opět doplňují malířská díla Karla Škréty, Francesca Albaniho nebo také Guercina.

Velký sál s mapami a vedutami
V sále se nachází část kolekce vedut a map, které většinou pochází z Amsterdamu ze 17. století. Mapy zachycují Francii, Itálii a Nizozemí a jsou dokladem vynikající práce dobových kartografů, grafiků a tiskařů. Veduty zachycují velká významná evropská města (např. Paříž, Londýn, Benátky, Frankfurt apod.). Sál je vybaven převážně rokokovým nábytkem.

Rytířský sál
Sálu vévodí sbírka rytířského brnění ze 16. století. Dále zde můžete vidět obrazy koní od Johanna Georga von Hamiltona a Václava Ignáce Brasche, portréty Jiřího Kristiána Lobkowicze a jeho protivníka z bitvy u Vídně François-Eugene, prince ze Savoy-Carignan.

Malý sál s vedutami
Na stěnách sálu jsou ukázky z bohatého souboru mečů, šavlí a kordů ze 17. až 19. století. Dále zde najdete čtyři zámecká děla, vojenské bubny či helmice. Také je zde umístěn soubor černobílých vedut evropských měst od tiskaře J. F. Probsta.

Koncertní sál
Koncertní sál se nachází v křídle zámku, které bylo úplně dostavěno až v roce 2007 podle původních plánů italského architekta Domenica de Rossi. Na stěnách je část souboru vedut zámku a parku ve Versailles, dříve patřící Ludvíku XIV., zachycující tyto parky a paláce z dob před rekonstrukcí. I tento sál je plný obrazů a broušených zrcadel ve zlacených rámech.

Velká jídelna
Pod zlatem zdobeném stropem můžete v této místnosti obdivovat například lunety Václava Škréty s námětem „Svatý Václa při lisování vína na Mělníku“ či „Smrt svatého Václava“. Dále zde najdete nejznámější obraz zámku Mělník – „Kristus s Veronikou“ od Paolo Veroneseho. Mimo jiné je tu také vystaven bílý porcelán ze Sevre, čínský porcelán z 18. století, jídelní servis Fajans z Lotrinska nebo sklo s obtáčenými hadovitými motivy z Harrachova z 19. století.

Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu Zámku Mělník.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.