STŘEDOČESKÝ KRAJ
Krajští radní aktualizovali v pondělí dva projektové záměry v oblasti kultury, které by kraj chtěl realizovat za pomoci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).
„Rada již záměry realizace schválila na přelomu srpna a září, nyní však již známe parametry Regionálního operačního programu, jako je spoluúčast kraje ve výši 10%, a tak jsme mohli aktualizované projekty zařadit do zásobníku. Prvním projektem je nový centrální depozitář pro Středočeskou vědeckou knihovnu, který vyřeší problematiku uchování knih a dalších tisků na 25 let. Druhým projektem je depozitář pro Muzeum Českého krasu, který vyřeší problematiku uchování sbírek muzea na více než 10 let,“ sdělil radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek (KSČM).
Středočeská vědecká knihovna má v současnosti knižní fond roztříštěn mezi několik depozitářů, které jsou i v pronajatých prostorách. Jen nájemné stojí 1 milion korun ročně a kapacitně jsou již plné. Projekt v hodnotě 121 milionů korun bez DPH by mohl zajistit vhodné podmínky pro skladování dokumentů a došlo by k úsporám provozních nákladů. Zároveň by v depozitáři bylo i přesunuté digitalizační pracoviště. Knihovní fond Středočeské vědecké knihovny obsahuje asi 930 tisíc knihovních jednotek. Významnou část tvoří konzervační fond, v němž jsou uloženy povinné výtisky publikací, a také regionální fond. V současnosti je fond uložen na 10 místech, z toho 4 „sklady“ jsou v nájmu. V rámci projektu by vznikl centrální depozitář blízko knihovny, kde by byly uloženy dokumenty pomocí identifikace technologií RFID. Zároveň by byly do objektu přemístěny digitalizační pracoviště, knihařská dílna, vznikla by zde i badatelna. Přemístěním části knihovního fondu z hlavní budovy by se uvolnily i prostory v hlavní budově, což by umožnilo i dále rozvíjet knihovní a informační služby.
Také Muzeum Českého krasu má sbírky rozesety po více místech, což komplikuje správu sbírkového fondu i zpřístupňování. Navíc jsou sbírky často v nevyhovujících podmínkách. Centrální depozitář za necelých 50 milionů korun povede ke zlepšení podmínek pro uložení a ochranu sbírek a přinese též provozní úspory. Při stavebních úpravách by došlo k významným zásahům do stávající konstrukce. V objektu by se zateplil strop, vybudoval nákladní výtah pro velkorozměrové předměty a vybudovalo by se též druhé únikové požární schodiště. V patře by došlo ke zdvojení podlahy jako ochrany proti případné havárii vody a samotná podlaha by byla nahrazena konstrukcí s únosností 600 kg/m2 a byly by zde umístěny průvzdušné kompaktní regály. Došlo by i k vyčištění stávajících vertikálních ventilačních průduchů a vznikla by přístavba, která by umožnila pomocí systému mobilních ramp a roštů transport těžkých předmětů.
„Zároveň jsme Radu kraje informovali o dalších připravovaných projektech pro Integrovaný regionální operační program v oblasti kultury. Uvažujeme o druhé fázi dostavby skanzenu v Kouřimi, depozitáři a expozici v Hradeníně a zprovoznění vojtěšského parního těžního stroje v Hornickém muzeu v Příbrami,“
dodal radní Štefek.