PRAHA / STŘEDOČESKÝ KRAJ
Lidé z Prahy a ze Středočeského kraje si mohou nechat zkontrolovat kondici svých plic. Plicní lékaři otevírají v ordinačních hodinách zájemcům dveře svých ambulancí, a to od pondělí 19. do pátku 23. září v rámci Světového týdne Idiopatické plicní fibrózy (IPF).
Důvodem, proč plicní lékaři zorganizovali dny otevřených ambulancí, je snaha odhalit zavčas zákeřnou nemoc, která ročně v České republice zabije desítky pacientů. Poškozuje plicní sklípky, jizví je – bere plochu k dýchání, plíce tuhnou a člověk se nemůže nadechnout. Postup nemoci brzdí léčba, která je v tuzemsku pouhých 5 let. Pacienti se k ní však často nedostanou, protože se nemoc odhalí pozdě.
„Lékař provede základní vyšetření, promluví si s návštěvníkem ambulance o potížích, zeptá se na rodinu a nemoci, jaké má koníčky, zda kouří a v jakém prostředí pracuje. Poté si příchozího poslechne, změří tlak, puls, nasycení kyslíkem, provede spirometrii – ta ukáže, jak plíce fungují, zjistí kapacitu plic. Součástí vyšetření je poslech – IPF je totiž možné jasně určit z charakteristického zvuku, připomínajícího odepínání suchého zipu,“ říká předsedkyně ambulantních pneumologů, MUDr. Ivana Čierná Peterová s tím, že doba vyšetření by neměla přesáhnout 20 minut. Pokud bude třeba, pošle lékař pacienta rentgen plic a další vyšetření. Seznam všech ambulancí, kde je možné prohlídku absolvovat, najdou lidé na www.plicnifibroza.cz.
„Velká část pacientů nepovažuje zpočátku pokašlávání a zadýchávání za příznak těžké nemoci, ale za projev stárnutí, ztrátu kondice, či následek kouření. Mohou oddalovat návštěvu lékaře a velmi často, když už se k ní odhodlají, odchází domů utvrzeni ve svém přesvědčení, že „jenom“ stárnou,“ říká prof. MUDr. Martina Vašáková, PhD, přednostka Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Thomayerovy nemocnice v Praze a předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy (SIPP) České pneumologické a ftizeologické společnosti.
Projevy IPF lékaři často zaměňují za chronickou obstrukční plicní nemoc, zápal plic či srdeční selhání. Bez správné léčby přitom IPF obvykle zabíjí do 3 let. S léčbou ale může pacient vzdorovat roky a zvyšuje se jeho šance, že se dočká transplantace plic.
Nemoc se ohlašuje zprvu nenápadně, člověk se začne zadýchávat do schodů, později i při chůzi či hovoru, v pokročilém stádiu má pocit nedostatku vzduchu při běžných denních činnostech a v závěru věnuje veškerou energii tomu, aby se nadechl. „Rychlost a včasnost diagnózy je pro další průběh nemoci naprosto klíčová. V časných a málo pokročilých fázích nemoci totiž dovedeme plicní fibrózu a úbytek plicních funkcí zpomalit podáním účinných léků. Proto by ambulantní lékaři měli při prvním podezření okamžitě pacienta odeslat do některého ze 17 Center pro diagnostiku a léčbu intersticiálních plicních procesů, kam nyní doputuje pouhá čtvrtina z odhadovaných 2 000 pacientů s IPF,“ doplňuje prof. Vašáková.
Odhadem nemocí ve světě trpí 5 milionů lidí. IPF se převážně vyskytuje u osob starších 45 let, spíše mužů. Důvody vzniku nemoci nejsou dosud známy.
Seznam pražských ambulancí otevřených veřejnosti v rámci Světového týdne IPF:
Seznam středočeských ambulancí otevřených veřejnosti v rámci Světového týdne IPF: