Stále častěji dochází při vyhlašování veřejných sbírek k zásadní chybě a tím porušení zákona. Jenom transparentní účet není veřejná sbírka. Podle zákona musí být každá veřejná sbírka ohlášena na krajském úřadě, který vydává pro danou sbírku osvědčení. Pokud tomu tak není, nelze veřejnou sbírku považovat za legální a její vyhlašovatel porušuje zákon.
"Podmínkou pro vyhlášení veřejné sbírky je osvědčení od příslušného krajského úřadu, pod který spadá právnická osoba, která sbírku zřizuje. Sbírky totiž nemohou vyhlašovat fyzické osoby, ale vždy právnické osoby," popisuje předseda sdružení FOR JANE z Třebíče Tomáš Vostál a dodává, že se stále častěji setkává s nesprávně vyhlášenými sbírkami. "Mít jen transparentní účet, který považujete za veřejnou sbírku a vyzýváte veřejnost, aby přispěla, byť je to na dobrou věc, je porušení zákona a takový člověk se dostává do vážných problémů a hrozí mu velká pokuta," upřesňuje Vostál.
Neznalost zákona neomlouvá. Dobrý úmysl může skončit velkou pokutou
"Každé shromažďování finančních prostředků od předem nezjištěného okruhu přispěvatelů, pro předem stanovený účel, jehož uvedení je pro veřejnou sbírku rozhodující, podléhá vydání osvědčení krajským úřadem příslušným podle sídla právnické osoby. V případě konání veřejné sbírky bez oznámení se dopouští právnická osoba správního deliktu, za který krajský úřad uloží pokutu až do výše 500 000 Kč. Každý podnět o možném konání veřejné sbírky bez oznámení musí krajský úřad prověřit," popisuje Marie Vostálová z ekonomického odboru krajského úřadu v Jihlavě (jedná se o shodu jmen, nikoliv o příbuznost mezi úřednicí a zakladateli sdružení - pozn.).
Krajský úřad, který veřejné sbírky povoluje, také eviduje a kontroluje vyúčtování sbírek. Ke každé sbírce je povinnost zřídit samostatný bankovní účet a do tří měsíců od ukončení sbírky, nebo každý rok v případě, že se sbírka koná déle než rok, je nutné předložit krajskému úřadu vyúčtování.