CESTOVÁNÍ / Technické památky

Popis:
5.5.2018

V květnu je správná doba na výlet na severovýchod Slovenska

Pro příznivce válečné historie začala hlavní sezóna 1. května, kdy Vojenské historické muzeum, Muzejní oddělení Svidník, zpřístupňuje po zimě různé atrakce umístěné v terénu. Návštěvníci tak mohou z vyhlídkové věže z nadhledu obdivovat bojiště na Dukle, ale také se dotýkat tanků a jiné těžké bojové techniky z 2. světové války rozmístěné v areálu přírodního muzea a kolem silnice do Svidníku. Lezení po tancích a fotografování se s bojovou technikou patří mezi oblíbené způsoby poznávání, fascinující hlavně děti a mládež.

Ředitel Oblastní organizace cestovního ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov Radomír Jančošek k tomu poznamenává: „Loni jsme přijali za nového člena OOCR město Svidník a tím se zvýšila atraktivita nabídky severovýchodu Slovenska pro cestovní ruch. Ke kouzlu zachovaných památek UNESCO ve městě Bardejov i lázeňství v Bardejovských lázních, se rozšířila nabídka především o vojenskou historii. Počet návštěvníků v Horním Šariši se meziročně opět zvýšil, hlavně o domácí turisty, ale i o Poláky a Čechy.“

Vyhlídková věž na Dukle

Podle údajů Vojenského historického ústavu byly prostory Vyhlídkové věže na Dukelském průsmyku na Slovensko-polských hranicích znovu zpřístupněny veřejnosti od 1. května 2011 (původně v říjnu 1974). Je vysoká 49 m. Nachází se na místě, kde v říjnu 1944 velitel 1. československého armádního sboru v SSSR brigádní generál Ludvík Svoboda měl jednu z mnoha velitelských pozorovatelen během bojů o Dukelský průsmyk. Ve vstupní hale Vyhlídkové věže si mohou návštěvníci prohlédnout tři výstavy „Umělecká fotografie z bojů na východní frontě očima válečného fotografa“, „Válečné následky ve východoslovenském regionu“, „Odminování východoslovenského regionu a nálezy munice“, „Výstavba Památníku 1. československého armádního sboru v SSSR s válečným hřbitovem a výstavba Vyhlídkové věže na Dukelském průsmyku“, výstavu nálezů zbraní, munice, výstroje Rudé armády, 1. československého armádního sboru v SSSR a německého Wehrmachtu. Interiér vstupní haly Vyhlídkové věže je doplněn uměleckými díly od akademických sochařů A. Račka, J. Koreňa a F. Patočky. Z horní kupole Vyhlídkové věže mohou návštěvníci vidět široký prostor Dukelského průsmyku a okolí, který na podzim a v zimě v roce 1944 byl dějištěm krvavých bojů mezi jednotkami Rudé armády, jednotkami 1. československého armádního sboru v SSSR na jedné straně a jednotkami německého Wehrmachtu na straně druhé. Vyhlídková věž je pro veřejnost otevřena v úterý až neděli od 9.00 do 17.00 hod.

Památník Československé armády na Dukle je národní kulturní památka. Tento přírodní areál patří k nejnavštěvovanějším místům regionu. Nachází se v blízkosti hraničního přechodu do Polska Vyšný Komárnik a je připomenutím si Karpatsko-dukelské vojenské operace, která se uskutečnila na podzim 1944. Během bojů zde padlo přes 60 tisíc sovětských a československých vojáků. Památník vysoký 28 m byl postaven v roce 1949. Je zakomponován do vojenského hřbitova, který protíná kolonáda s bronzovými tabulemi. Tabule nesou jména 1 265 padlých příslušníků 1. čsl. armádního sboru. Okolí památníku s hřbitovem je rozlehlým vojenským muzeem pod otevřeným nebem. Muzeum vzniklo v roce 1965. Dnešní expozici reinstalovali v roce 1996 a dokumentuje bojové operace o strategický průchod přes Karpaty. Bývalé bojiště lze spatřit z nadhledu, který návštěvníkům poskytuje vyhlídková věž. V areálu přírodního muzea jakož i kolem silnice do Svidníku je rozmístěno 55 kusů různé těžké bojové techniky z druhé světové války. V okolních lesích se dá i dnes ukrýt v zachovaných bunkrech. Do muzea patří i Údolí smrti v okolí obce Kapišová, kde se odehrály nejtěžší boje s masivním nasazením tanků. OTEVÍRACÍ DOBA: Září – červen: Út-Pá: 8.00 – 15.30, So-Ne: 10.00 – 14.00, Po: zavřeno; červenec – srpen: Ut-Pá: 8.00 – 15.30, So-Ne: 10.00 – 17.00.

Kapitolu válečných dějin dokumentuje i Vojenské muzeum přímo ve Svidníku. Sídlí v budově, která tvarem připomíná protitankovou minu. Je to proto, že jeho expozice podává zajímavé svědectví o průběhu Karpatsko-dukelské operace v roce 1944. Slavnostně ho otevřeli 4. října 1969. Dokumentuje průběh těžkých bojů, které se na severovýchodě Slovenska odehrávaly v první i druhé světové válce. V muzeu jsou autentické fotografie z bojů, osobní památky, různé druhy zbraní a nálezy z bojišť o Dukelský průsmyk. V parku nedaleko muzea se nachází externí expozice těžké vojenské techniky. V sousedství expozice stojí od roku 1954 Památník sovětské armády, kde je pohřbeno přes 9 000 vojáků padlých na podzim 1944. (zdroj: www.vhu.sk)

Město SVIDNÍK, leží v severní části Šariše, v Nízkých Beskydech, u soutoku řek Ondava a Ladomírka. Je centrem Podduklanského regionu, který je úzce spjat s kulturou a historií Rusínů a Ukrajinců na Slovensku. Svidník (12 450 obyvatel) a jeho okolí s pestrou a mnohotvárnou přírodou nabízí návštěvníkům mnoho možností k odpočinku, sport, turistiku a rekreaci. V letním období jsou atraktivní Slavnosti kultury Rusínů-Ukrajinců Slovenska a Rusínský festival, na kterých se prezentují lidové tradice a kultura původního etnika na severovýchodě Slovenska. Dominantou centra Svidníku je socha armádního generála Ludvíka Svobody, jediná ve střední Evropě. První písemná zpráva o Svidníku pochází z roku 1355. Město vzniklo na důležité obchodní, takzvané jantarové cestě, směrem do Polska. Postihlo ho mnoho válečných hrůz a to jak v první, tak v druhé světové válce.

Ve Svidníku se nachází také Slovenské národní muzeum – Muzeum ukrajinské kultury, jedinečné, specializované a nejstarší národnostní muzeum na Slovensku. Jeho součástí je skanzen lidové architektury se vzácným dřevěným chrámem a Galerie Dezidera Millyho, jejíž dominantou je soubor ikon, patřících mezi nejstarší sbírkové předměty muzea. Svidník a okolní obce se vyznačují sakrálními, zejména dřevěnými stavbami. V kategorii národních kulturních památek je jedenáct dřevěných chrámů východního obřadu z toto regionu, což je nejvíce na východním Slovensku. Okolí Svidníku poskytuje možnosti poznávání lidových zvyků a obyčejů, malování velikonočních vajíček, i pěší turistiky po značených trasách, stanování, cykloturistiky, autoturistiku, koupání (ve městě je vodní svět Aquaruthenia Svidník s krytými bazény a wellness s celoročním provozem). V zimě je to lyžování a sáňkování. Okolní lesy jsou bohaté na lesní plody.

Region severovýchodního Slovenska má co nabídnout – od historie, kultury, akcí, sportovních aktivit, cyklostezek až po relax a lázeňskou léčbu v Bardejovských lázních. Skutečným klenotem turistického ruchu je historické město Bardejov zapsané v UNESCO. V okolí Bardejova je 5 navzájem propojených cyklostezek, s délkou více než 8 km. Tvoří je tři léčivé singletracky – Lékařský, Napoleon a Čerešenka, Kyslíková cesta Mihaľov – Bardejov a Kyslíková dráha v Bardejovských lázních. K dispozici je také 35 km značených turistických stezek. Navíc se v sezóně koná několik nosných akcí, které jako magnet přitahují tisíce turistů. Patří k nim hlavně historický Bardejovský jarmark s téměř 700letou tradicí, ale i akce v Bardejovských lázních jako jsou Otevření lázeňské sezóny, Alžbetinský den, Folklorní festival, Pivní festival, či Hornošarišský Vinný festival.

Bardejovské lázně se nacházejí 5 km od Bardejova. Patří k nejoblíbenějším a nejstarším slovenským lázním. Hosté mají na výběr ze dvou wellness komplexů. Větší Wellness Spa – bazénový a saunový svět je v hotelu Ozón a menší (bez plaveckého bazénu) je v kongresovém hotelu Alexander. V komplexu Wellness Spa je možné využít denně bazén a saunový svět. Ve středu až neděli jsou přístupné i fitness, masáže a solárium. V hotelu Alexander je k dispozici ve středu až neděli whirlpool, finská a parní sauna, ochlazovací bazén, přívalová sprcha, tropická a masážní sprcha, tepidárium, fitness, masáže. Luxusní čtyřhvězdičkový kongresový hotel Alexander je nejlepší volbou pro konání kongresů, školení, seminářů, workshopů, teambuildingů, obchodních setkání, ale i svateb a zábav.

Město Bardejov se právem se pyšní opakovanými prvenstvími v soutěži o Nejkrásnější město Slovenska. Návštěvníci zde mohou obdivovat Radniční náměstí s nádhernými gotickými měšťanskými domy, Bazilikou minor Sv. Egidia, s bývalou Městskou radnicí – první stavbou renesance na území Slovenska, v níž je umístěna expozice Šarišského muzea. Mezi klenoty patří Bardejovské suburbium – Stará synagoga v Bardejově. Stará synagoga byla vyhlášena za národní kulturní památku v roce 1970, mikve a bet hamidraš v roce 2000. Ve stejném roce bylo historické jádro města Bardejov spolu s židovským suburbiem zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. 

Mezi oblíbená návštěvní místa Bardejova patří i zachovaných 7 řeckokatolických a 1 římskokatolický dřevěný kostel: Hervartov, Tročany, Krivé, Kožany, Lukov, Frička, Jedlinka, Mikulášová, Zboj. Oblíbená je i Lesnická naučná stezka ČIERNA MLÁKA v Bardejovských lázních a tamní Skanzen – Muzeum lidové architektury. Příjemným cílem výletů je i agroturistické zařízení v obci Stebnícka Huta Sluneční Majer a Zborov. Z Bardejovských lázní přes Zborovský hrad je vybudovaná okružní naučná stezka. Bardejov a okolí jsou ideální destinací pro strávení rodinné dovolené, či výletu.

Více informací získáte na www.bardejov.sk, www.kupele-bj.sk www.svidnik.sk.

Autor / zdroj: PR

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Expedice Tomáše Petrečka se na K2 dostala do výšky 8100 m.n.m. bez použití kyslíku

Výprava ve složení Tomáš Petreček, Marek Novotný a Pavol Lupták vyrazila v půlce července do pákistánské části Himalájí. Trojice měla v plánu usilovat

Post

Stěnu u přehrady zdobí nové graffiti

Tenisová zeď mezi druhým a třetím hřištěm u přehrady Mšeno dostane novou tvář. Bude se z ní usmívat dětský motiv chobotnice se třemi hrníčky, které sy

Post

Na 50 druhů piv z 16 pivovarů se představí na třetím ročníku Festivalu piva v Neratovicích

Přehlídka a s ní spojená ochutnávka piv z produkce zajímavých českých pivovarů se koná ve Smetanově ulici, v parku za městským kinem.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA